۶ تصور غلط افراد درباره درایو!

از آنجائیکه درایو در رنج ها و انواع مختلفی موجود است ممکن است درباره ی کاربرد یک نوع خاص از درایو تصورات غلطی وجود داشته باشد. در این مقاله ۶ تصور غلط از درایو آماده است:

۱) کنترل و برنامه نویسی درایو سخت و پیچیده است!

درایوهای مدرن دارای لیست چشمگیری از پارامترها هستند. به همین دلیل ممکن است این تصور به وجود بیاید که برای هر کاربرد خاص درایو تنظیم تمامی این پارامترها نیاز است. تجربه نشان داده است که راه اندازی یک درایو نیاز به تنظیم تعداد کمی از این پارامترها، حدودا ۱۰ پارامتر، دارد. پس نگران نباشید، نیازی به مسلط بودن به تمامی پارامترها نیست اما اگر شما با پارامترهای بیشتری آشنا باشید میتونید یک وجه تمایز با دیگر همکارانتون داشته باشید. این رو هم بگم که در ایران ۷۰% افراد فقط با ۳۰ درصد پارامترها آشنا هستند.

۲) قیمت درایو به شدت بالاست!

اینطور به نظر می رسد که قیمت درایو در مقایسه با دیگر گزینه های راه اندازی به شدت بالاست. امروزه، با توجه به اینکه تقاضا برای درایو با قیمت مناسب در حال افزایش است، قیمت درایو در طول زمان مقرون به صرفه تر شده است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که جدای از قیمت بالای درایو، استفاده از این تجهیز باعث صرفه جویی چشمگیر در میزان انرژی شده و در بلند مدت هزینه بالای اولیه را جبران می کند. به علاوه، در موارد خاص استفاده از درایو باعث افزایش طول عمر تجهیزات می شود.

۳) استفاده از درایو همیشه باعث ذخیره انرژی می شود!

همه ی ما می دانیم که ذخیره انرژی یکی از بزرگترین مزایای استفاده از درایو است، اما همیشه استفاده از درایو باعث ذخیره انرزی نمی شود. در کاربردهای فن و پمپ ذخیره انرژی خیلی بالاست زیرا در این مورد نیازی نیست که موتور همیشه در سرعت نامی عمل کند و بنابراین استفاده از درایو باعث ذخیره انرژی می شود. از آنجائیکه درایو بار و موتور را با هم انطباق می دهد، توان های اضافی غیر ضروری حذف شده و در نتیجه انرژی ذخیره می شود. بدون در نظر گرفتن کاربرد یا سرعت استفاده شده، استفاده از درایو دارای مزایای ویژه ای خواهد بود.

۴) سایز درایو و موتور باید یکی باشد!

برخلاف باور عموم، اسب بخار دقیق ترین راه برای تعیین سایز موتور یا درایو نیست. عوامل زیادی بر اسب بخار موتورتاثیر می گذارد اما مطمئن ترین راه برای تعیین سایز درایو بررسی جریان بار کامل FLA نوشته شده روی پلاک موتور است. اگر با اطلاعات روی پلاک موتور اشنا نیستید حتما مقاله موجود در سایت رو مطالعه کنید.

۵) درایو تمام فشارهای مکانیکی و الکتریکی را حذف می کند!

با اینکه استفاده از درایو، شوک های مکانیکی و جریان راه اندازی الکتریکی را حذف می کند اما باعث ایجاد جریان هارمونیکی فرکانس بالا در سیستم قدرت می شود. پیشنهاد می شود به منظور حذف این هارمونیک ها از چوک Ac استفاده شود. هرچه توان درایو بالاتر باشد اهمیت این موضوع بیشتر می شود زیرا این هارمونیک ها نه تنها بر سیستم قدرت اصلی اثر گذار است بلکه بر سیستم مجاور هم تاثیر می گذارد.

۶) موتورهای خاص قابلیت استفاده از درایو را دارند!

بسیاری از افراد تصور می کنند برای اینکه از درایو استفاده کنند باید از موتور خاصی داشته باشند در حالیکه، هر موتور القایی سه فاز می تواند از درایو استفاده کند. اما توجه داشته باشید که قبل از استفاده از درایو توجه به چند نکته ضروری است. برای مثال، اگر موتور شما قدیمی است، باید کلاس عایقی سیم ها را بررسی کنید تا مناسب استفاده از درایو باشند. مطمئن شوید که در سرعت های پایین موتور شما به خوبی خنک کاری می شود و همچنین اطمینان حاصل کنید که مسیر بین درایو و موتور زیاد طولانی نباشد زیرا این مشکل باعث ایجاد تلفات dv/dt می شود. حلقه ی اتصال به زمین موتور نیز باید به درستی بررسی شود تا در مجموع موتور و در نتیجه درایو عملکرد موثری داشته باشد.